Центр первинної медико-санітарної допомоги Нововодолазького району

  • 19.10.13
  • 3546
  • 1
Медична реформа, що триває сьогодні в Україні, не могла не торкнутися і нашого району. Нині кожен мешканець уже  відчув кардинальні зміни, пов’язані з процесом модернізації охорони здоров’я. 
На виконання   завдань Президента України В. Ф. Януковича щодо забезпечення якісних умов життя населення незалежно від місця проживання  на державному рівні  в нас нещодавно відкрився  Комунальний заклад охорони здоров’я  «Центр первинної медико-санітарної допомоги  Нововодолазького району» . У  людей це нововведення  викликало чимало запитань, відповіді на які ми  попросили дати головного лікаря  новоствореного Комунального закладу охорони здоров’я «Центр первинної медико-санітарної допомоги Нововодолазького району» Л. М. Мороз.
- Людмило Миколаївно, спочатку давайте з’ясуємо, чим був викликаний процес реформування в медицині  і яких змін слід чекати і медикам, і хворим уже у цьому році?
- Реформування медичної галузі передбачено Програмою економічних реформ на 2010-2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава», яка покликана  підвищити доступність надання медичної допомоги населенню. І досягти цього можна шляхом чіткого структурного розмежування первинного, вторинного і третинного рівнів медичної допомоги та  створення центрів первинної медичної  допомоги та подальшого розвитку інституту сімейного лікаря на   основі зміцнення ролі первинної медичної допомоги.
- Поясніть, будь ласка, що мається на увазі?
- Наша система охорони здоров’я досі не розмежовувала медичну допомогу за рівнями її надання. Тоді як світовий досвід переконує в необхідності цього. Тож реформа запровадить кілька рівнів медичної допомоги: первинний (сімейна медицина), до якої війдуть  медичні заклади – фельдшерсько-акушерські пункти, фельдшерські пункти, амбулаторії загальної практики – сімейної медицини. Вторинний рівень медичної допомоги - це  допомога вузьких спеціалістів – хірургів, кардіологів, невропатологів, отоларингологів, офтальмологів, гінекологів, фтизіатрів, стоматологів та інших спеціалістів як амбулаторного  рівня так і стаціонарних відділень. Третинний рівень – це медична допомога спеціалістів  обласних закладів охорони здоров’я  та лікувальних закладів, підпорядкованих Академії медичних наук України. 
Зелене світло звичайно ж надаватиметься сімейній медицині. Реформа робить ставку саме  на неї. Адже, за європейськими нормами, саме сімейні лікарі надають 90% усіх медичних  послуг.
- Давайте з’ясуємо,  що ж включатиме в себе первинна медична допомога?
- Сучасною законодавчою базою визначено, що первинна медична допомога – медична допомога, що надається  в амбулаторних умовах або за місцем проживання пацієнта лікарем загальної практики –сімейної медицини і передбачає надання консультації, проведення діагностики та лікування  найбільш поширених хвороб, травм, отруєнь, патологічних, фізіологічних (під час вагітності) станів, здійснення профілактичних заходів. Сімейний лікар    відповідно до медичних показань   дає направлення  пацієнту, який не потребує екстреної медичної допомоги, для надання йому  вторинної  (спеціалізованої) або третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги.
- Із усього вище сказаного можна зробити висновок, що ціль медичної реформи проста і дуже правильна – забезпечення рівного доступу всіх громадян до медичних послуг належної якості.
- Цілком  погоджуюсь. Модель медичної галузі, що існувала в нас до початку модернізації охорони здоров'я, застаріла, і як результат -   наші жителі  лишались незадоволені якістю надання медичних послуг. Тому зміни були необхідними. У цьому впевнені як пацієнти, так і медичні працівники. І ставка на сімейну медицину була зроблена неспроста. Адже  сімейна медицина - не вигадана нами схема, а шлях, яким пішов весь цивілізований світ. У таких країнах, як Канада, Франція, Германія, Данія, Ізраїль, де впроваджена найбільш успішна система медичного обслуговування, медична допомога на первинному рівні надається саме сімейними лікарями. Ця практика приносить  відрадні результати, адже завдяки високому рівню підготовки сімейних лікарів 80% випадків звернень до лікарів вирішується на рівні сімейної медицини. 
- Що ж  саме входить до обов'язків лікаря загальної практики - сімейної медицини?
- Особливість професії сімейного лікаря полягає в тому, що він дійсно стає членом родини. Головним обов'язком сімейного лікаря є профілактика та попередження захворювань. Коли лікар спостерігає за станом здоров'я всієї родини протягом тривалого часу та знає всі особливості здоров'я кожного її члена, він може не тільки своєчасно виявити захворювання, а й попередити його. Наведу приклад. Завітавши до хворого, сімейний лікар огляне не тільки його, а й всіх членів родини. Він надасть потрібні рекомендації щодо стану здоров'я членів сім'ї, порадить, які  профілактичні заходи слід вжити і таким чином зробить все можливе, щоб хвороба не торкнулась більше нікого. До того ж через те, що сімейний лікар може виявити симптоми захворювання ще на ранніх стадіях та вчасно зайнятися лікуванням, рівень здоров'я всієї родини підвищується. 
Як я вже говорила, сімейний лікар обслуговує і дітей, і дорослих - всю родину. Він опановує всі необхідні для цього спеціальності і є компетентним у цих питаннях.  Він ставить діагноз і в разі необхідності направляє пацієнта до вузькопрофільного спеціаліста. Так би мовити, формує «маршрут» пацієнта. Раніше такого не було і замість того, щоб відразу почати лікування, пацієнт витрачав багато часу на відвідування спеціалістів, на те, щоб йому поставили діагноз тощо. А в медицині час - один з головних чинників.
- Скільки ж працівників сьогодні задіяно у Вашому центрі?
- На сьогодні центр  первинної медико-санітарної допомоги об’єднує 13 амбулаторій  загальної практики – сімейної медицини, 19 ФАПів, та ФП. Створена амбулаторія і в смт Нова Водолага, яка розташована на третьому поверсі поліклінічного відділення. Всього у нас працює 170 працівників. Це сімейні лікарі, медичні сестри загальної практики – сімейної медицини, молодший медперсонал, працівники  адміністративної структури.
- Які ж  результати слід очікувати від впровадження  такого нововведення у медицині?
- Основна мета процесу модернізації охорони здоров'я - збільшити тривалість життя наших громадян та покращити рівень їх здоров'я через підвищення якості та доступності медичних послуг. Повторюсь, що  ми зацікавлені насамперед у збереженні здоров’я населення і орієнтуємося перш за все на профілактику хвороб, а не на їхнє лікування.
Сподіваємося, що відкриття центру  первинної медико-санітарної допомоги  на Нововодолажчині покращить надання медико-санітарної допомоги, сприятиме відпрацюванню вертикалі отримання інформації про кожного хворого та членів  сімей і посилить  відповідальність  медичних працівників за профілактичні заходи та оздоровлення кожного члена сім’ї, які знаходяться на обліку  у сімейного лікаря.
- Дякую за змістовні відповіді. Сподіваюсь,  що кожен день Вашої роботи приноситиме тільки відрадні наслідки, наближаючи всіх до бажаної мети.

Газета "Водолазький кур’єр"
Опубликовано в Новая Водолага Последнее изменение 19.10.13

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить

Новости из социальних сетей

Медиа

  1. Случайное фото
  2. Случайное видео