20-річчя "Вербиченьки" (ФОТО)

  • 13.04.12
  • 5068
  • 0

Щороку до свята Вербної неділі народний художній фольклорно-етнографічний колектив «Вербиченька» Нововодолазького Будинку дитячої та юнацької творчості (БДЮТ) готує звітний концерт, який стає незабутнім святом для шанувальників народних етнокультурних традицій українського народу.

До Нововодолажчини їдуть справжні шанувальники творчості «Вербиченьки», відомої не лише в Україні, а й далеко за її межами, адже, як кажуть вони самі, кращого свята ніж тут, треба ще пошукати. А цьогорічний звітний концерт взагалі став особливим та незабутнім – колектив відзначив 20-ту річницю з моменту свого створення.

Ольга и Татьяна Коваль

Двадцятирічний шлях «Вербиченьки» не залишився непоміченим. Сьогодні цей колектив є провідним у Харківській області в напрямку народознавства, фольклору, етнографії, краєзнавства. Гуртки «Народознавство», «Юні етнографи», «Юні етнологи», «Вокальний» (автентичний спів), «Писанкарство» об’єднують понад 100 вихованців різного віку із навчальних закладів смт Нова Водолага. У складі колективу і випускники «Вербиченьки» – студенти вищих навчальних закладів м. Харкова. Керівниками колективу є педагоги, справжні подвижники народної творчості: Заслужений працівник культури України, відмінник освіти України, Почесний громадянин Нововодолажчини Ольга Коваль, та стипендіат Харківської обласної державної адміністрації в галузі культури і мистецтва ім. Гната Хоткевича Тетяна Коваль. Саме ці талановиті жінки– мати й донька, змогли зацікавити дітей і молодь духовною і матеріальною спадщиною, зразками народної творчості та сприяли прагненню збирати її, вивчати і пропагувати. І завдяки цій наполегливій, самовідданій праці у 2004 році колектив отримав звання «зразковий», а у 2009 йому присвоєно почесне звання «народний».
Перед початком святкової програми учасники обласного семінару-практикуму директорів позашкільних навчальних закладів Харківщини відвідали рідну домівку «Вербиченьки» - Будинок дитячої та юнацької творчості, ознайомилися з діяльністю гуртків бісероплетіння (кер. О.М.Цяцька),оригамі (С.А.Шевченко), художньої вишивки (Г.І.Міщенко), виготовлення сувенірів (Н.Ю.Жарка), писанкарства (О.В.Коваль), велотуризму (М.В.Орда),об’єднання юних художників «Колорит» (С.М.Мишак) та високо оцінили роботу їх вихованців. Не залишила байдужою світлиця «Вербиченьки» та музейна кімната «Свята спадщина», де експонуються предмети сільськогосподарської праці та домашнього вжитку, широко представлено ремісництво Слобожанщини: ковальство, бондарство, ткацтво, гончарство, шевська справа, іконопис, народний живопис, музикування, вишивка тощо.

А тим часом до районного Будинку культури сходилися гості, щоб поринути в справжнє свято української пісні та фольклорних традицій. В числі присутніх: перший заступник голови Харківської обласної ради Олена Олешко, голова райдержадміністрації, депутат обласної ради Світлана Ротач, голова районної ради Олег Агапов, доктор медичних наук, професор, член - кореспондент Національної Академії медичних наук, заслужений лікар України, головний наглядач ради Харківського національного медичного університету, депутат Верховної Ради України ІІІ-ІV скликань Олександр Біловол, депутат обласної ради Олександр Абросімов, заступник селищного голови Микола Лимаренко, начальник відділу освіти райдержадміністрації Лілія Іващенко, Почесний громадянин Нововодолажчини та Харківської області Іван Калантай, головний спеціаліст відділу дошкільної, позашкільної та корекційної освіти головного управління освіти та науки Харківської обласної держадміністрації Олена Чепурна, завідуюча кафедрою українського народного співу та музичного фольклору Харківської державної академії культури, кандидат мистецтвознавства, заслужений діяч мистецтв України Віра Осадча, заслужений діяч мистецтв України, художній керівник Харківського міського театру народної музики України «Обереги» Юрій Алжнєв, заслужена артистка України, викладач Харківського училища культури, керівник гурту «Слобожаночка» Олена Шишкіна, голова спілки етнологів і фольклористів Харківської державної академії культури Наталія Олійник, директор обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва Тетяна Іщенко, керівник дослідницько-виконавського гурту «Муравський шлях» Галина Лук’янець, викладач Харківської державної академії дизайну і мистецтв, кандидат історичних наук Валентина Сушко, представники музею Івана Гончара (м. Київ) на чолі з директором Петром Гончаром, а також учасники обласного семінару-практикуму директорів позашкільних навчальних закладів Харківщини, батьки та рідні вихованців колективу.

Вітаючи присутніх зі святом Вербної неділі, хлопчики та дівчатка в українських костюмах освітили концертну залу яскравим вбранням та магічною енергетикою, тим самим змусивши кожного поринути в атмосферу справжнього українського дійства. Веселою та цікавою була програма наймолодших вихованців «Вербиченьки» під назвою «Мого народу ремесло». Малята співали пісень, водили хороводи, демонстрували акторську майстерність та знання українських звичаїв. А ті вихованці, які перший рік відвідують колектив, були посвячені у «вербичата» та отримали традиційні пам’ятки. Учасники молодшої та середньої груп, виконуючи фольклористичну програму «Птичка невеличка», підкорили співучими голосами, вмінням триматися на сцені та бути дружньою командою. Ще одним справжнім захопленням вихованців «Вербиченьки» стали народні танці. Останніми роками учасники дають майстер-класи з вивчення традиційних побутових танців не лише в Новій Водолазі, а й на обласному, всеукраїнському та міжнародному рівнях. Продемонстрували їх і під час святкової програми, а також на присутніх чекав весільний обряд, складений за експедиційними матеріалами під назвою «Просимо на хліб-сіль і на весілля».

Вербиченька

У перервах між виступами на екрані монітору демонструвалася хроніка діяльності колективу від моменту створення і до сьогодення, а зі сцени лунали слова привітань.Від імені губернатора Харківщини Михайла Добкіна, голови обласної ради Сергія Чернова, депутатів облради та від себе особисто колектив з 20-ою річницею привітала Олена Олешко: «Вихованці колективу ніколи не забувають своїх наставників, навіть закінчивши школу, приїздять до вас. Тому що саме з «Вербиченьки» деякі з них отримали путівку в життя. Вивчаючи історію рідного краю, вони продовжили навчання на історичному та філологічному факультетах, у музичному училищі, Харківській державній академії культури, Харківському національному педагогічному університеті. І найголовніше, що відрізняє ваш колектив від інших – це любов до рідного краю. Головне, щоб ви і надалі процвітали та продовжували розповсюджувати свою творчість по всій країні».

Після теплих та приємних слів Олена Петрівна вручила Почесну грамоту та нагрудний знак Харківської облдержадміністрації Тетяні Коваль, а Ользі Коваль - відзнаку Міністерства освіти і науки України нагрудний знак «Софія Русова». Наймолодші ж учасники отримали грамоту обласної ради для усього колективу «Вербиченьки». Також Харківською обласною радою на виготовлення ексклюзивних костюмів для «Вербиченьки» виділено 15 тис. грн та 5 тис. з боку райдержадміністрації та райради. Грошовий сертифікат був вручений і від селищної ради.

Приєднуючись до привітань, Світлана Ротач відзначила щоденну копітку роботу, дослідження, експедиційні пошуки даного колективу, який є гордістю нашого району. Висловила подяку за терплячість, мужність у період створення колективу та протягом усього його існування. Багато теплих слів на адресу винуватців свята лунало і від Олега Агапова та Олександра Абросімова, які разом зі Світланою Олександрівною завжди підтримували цей колектив та пообіцяли допомагати йому й надалі. У день свята вони подарували сертифікати на придбання оргтехніки та стільців для покращення матеріально-технічної бази закладу.

Справжній шанувальник українських традицій, наш земляк Олександр Біловол зізнався, що вперше познайомився з творчістю цього колективу лише торік і одразу закохався в нього. Незабутні враження залишив і цьогорічний виступ народного артиста України Василя Зінкевича на сцені РБК, фінальна пісня якого була виконана разом із вихованцями «Вербиченьки». З вуст Олександра Миколайовича звучали слова подяки тим, хто дбає про колектив, підтримує та надає усіляку допомогу. Окремі слова вдячності, зокрема, були адресовані Почесному громадянину Нововодолажчини та Харківської області Івану Калантаю, який першим підтримав колектив та директору БДЮТ Відміннику освіти України Людмилі Слиш, яка живе «Вербиченькою» та її вихованцями.

«Відвідуючи творчі майстерні різних гуртків закладу, ми побачили, наскільки захоплені творчістю їх вихованці, - зазначив Олександр Біловол, - наскільки спокійно батькам, що їхні діти займаються корисною справою. Тому я вирішив взяти під свою опіку цей заклад і буду допомагати з фінансуванням заходів. До того ж найближчим часом будуть профінансовані роботи щодо ремонту світлиці «Вербиченьки». А подарунком до 20-річчя колективу від Олександра Миколайовича стала сучасна відеокамера.

Директор БДЮТ Людмила Слиш подякувала керівникам області, району, селища, батькам вихованців за підтримку та допомогу, а винуватцям свята - за те, що колектив розростається з кожним роком та прославляє наш рідний край. Звертаючись особисто до керівників Ольги та Тетяни Коваль, вона зазначила, що саме з них в районі розпочалося справжнє відродження українських традицій і що саме на цих педагогів рівняється весь колектив закладу.

«Щоб була пишною крона, бережімо коріння» - таким є девіз усіх «вербичат». За 20 років школу «Вербиченьки» пройшли понад 1 500 її вихованців. Участь у фольклорно-етнографічних експедиціях, дослідження Слобожанщини в різних аспектах народознавства, етнології, фольклористики та історичного краєзнавства, дослідження, систематичні експедиційні походи юних дослідників, участь в обласному та всеукраїнському рівнях конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт Малої академії наук (МАН) – це лише частина усіх досягнень цього талановитого колективу. Фольклорні, етнографічні, краєзнавчі розвідки «Вербиченьки» висвітлені в друкованих працях керівників та учасників колективу. Першою книгою стала збірка «Нововодолазькі голосники» (автори Ольга Коваль, Тетяна Коваль, 2007 р.), у якій представлено етнокультурні надбання Нововодолажчини. У 2009 році вийшла збірка «Казки Слобожанщини», де представлено 29 слобідсько-українських казок, записаних юними фольклористами колективу на початку ХХІ століття на території Центральної та Західної Слобожанщини. Наступним виданням стала книга «Нововодолазькі голосники – 2» (автори Ольга Коваль, Тетяна Коваль, 2011 р.). У ній також висвітлені експедиційні розвідки «Вербиченьки» з фольклористики, етнології та історичного краєзнавства. За роки пошукової діяльності «Вербиченькою» створено власний архів, де зберігаються фонотека записів, експедиційні щоденники та запитальники. Польові записи використовуються у навчально-виховному процесі: на заняттях, під час обрядових дійств, фольклористичних програм. Колектив «Вербиченька» – активний учасник міжнародних, всеукраїнських, регіональних, обласних фольклорних, етно-мистецьких фестивалів та конкурсів традиційної народної культури не лише в Україні, а й за її межами: Росії, Польщі, Естонії. Латвії. Участь у фестивалях знаходить відгук у серцях вихованців «Вербиченьки», викликає інтерес до народних традицій і звичаїв. Таким чином формується найголовніше – національна самосвідомість та патріотизм. Дай Боже ще не один рік життя цьому талановитому колективу, здоров’я та злагоди його керівникам та вихованцям, нових творчих пошуків та цікавих звітних концертів.


Опубликовано в Новая Водолага Последнее изменение 13.04.12

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить

Новости из социальних сетей

Медиа

  1. Случайное фото
  2. Случайное видео