Час робити великі зміни (ВІДЕО)

  • 03.05.15
  • 875
  • 0

Як відомо, 5 лютого 2015 року  Верховна Рада ухвалила Закон України "Про добровільне об'єднання територіальних громад".

Прийняття цього закону надає можливість декільком територіальним громадам (сільським, селищним або міським) об’єднуватися, що в свою чергу дає їм можливість отримувати додатково фінансування другого бюджетного рівня – доходів районного бюджету.

Фактично такі об’єднання громад матимуть повноваження і ресурси на рівні міст обласного значення. Держава  цим відкриває можливості для того, щоб громади могли більше отримувати доходів і відповідно на свій розсуд більше розпоряджатись видатками по місцевих бюджетах.

27 березня 2015 року від  групи депутатів Нововодолазької селищної ради  надійшла пропозиція щодо добровільного об’єднання таких територіальних громад: Ватутінська територіальна громада, до складу якої входять село Ватутіне, село Вільхуватка; Староводолазька територіальна громада, до складу якої входять село Стара Водолага, село Бахметівка, село Павлівка; Просянська територіальна громада, до складу якої входять село Просяне, село Дерегівка, село Комсомольське, село Лихове; Сосонівська територіальна громада, до складу якої входять село Сосонівка, село Бражники, село Низівка, село Княжне, село Моськівка, село Завадівка; Ордівська територіальна громада, до складу якої входять село Ордівка, село Нова Мерефа, село Щебетуни.

Крім названих сільських рад надійшла пропозиція про об'єднання і з Бірківською селищною радою, але зважаючи на те, що її територія не межує із Нововодолазькою селищною радою, розгляд цього питання було відкладено.

22 квітня 2015 року у Нововодолазькій селищній раді відбулося засідання круглого столу з  керівниками  підприємств, установ та організацій, на якому було розглянуто питання про ініціювання добровільного об’єднання  територіальних громад.

Селищний голова Олександр Єсін  запропонував спочатку переглянути відеоматеріал про доцільність реформи місцевого самоврядування, а потім перейти до обговорення пропозиції депутатів Нововодолазької селищної ради щодо можливого добровільного об'єднання територіальних громад.

Згідно з методикою формування спроможних територіальних громад потен-ційними   адміністративними  центрами спроможних територіальних громад визначаються населені пункти (села, селища, міста), які мають найбільш розвинуту інфраструктуру і, як правило, розташовані найближче до географічного центру територій спроможних територіальних громад. Тому  в пропозиції депутатів Нововодолазької селищної ради було запропоновано визначити адміністративним центром об'єднаної територіальної громади  - смт Нова Водолага.

О. С.Єсін  пояснив, що  формування спроможних територіальних громад здійснюється у такій послідовності:

1) визначення потенційними адміністративними центрами міст обласного значення та населених пунктів, що мають статус районних центрів, та зон їх доступності.

Зони доступності таких потенційних адміністративних центрів визначаються на відстані не більш як 20 кілометрів дорогами з твердим покриттям. Відстань може бути збільшена до 25 кілометрів у разі, коли чисельність населення спроможної територіальної громади в зоні віддаленості від потенційного адміністративного центру більш як 20 кілометрів становить не більш як 10 відсотків загальної чисельності населення такої громади. Така відстань може бути зменшена у разі відсутності доріг з твердим покриттям чи особливостей рельєфу, що унеможливлює сполучення (ріки без мостів, гори).

Зони доступності потенційних адміністративних центрів спроможних територіальних громад визначаються з урахуванням доступності послуг у відповідних сферах, зокрема часу прибуття для надання швидкої медичної допомоги у невідкладних випадках та пожежної допомоги, що не має перевищувати 30 хвилин;

2) визначення потенційними адміністративними центрами населених пунктів (сіл, селищ, міст), які раніше мали статус районних центрів та розташовані на відстані більш як 20 кілометрів дорогами з твердим покриттям від міст обласного значення та населених пунктів, які мають статус районних центрів, та зон їх доступності.

У разі розташування в зоні доступності потенційного адміністративного центру спроможної територіальної громади, визначеного відповідно до підпунктів 1 і 2 цього пункту, населеного пункту (села, селища, міста), який має відповідні кадрові ресурси, фінансове забезпечення та розвинуту інфраструктуру (зокрема, на території якого є загальноосвітній навчальний заклад I—III ступеня, проживає не менш як 250 дітей шкільного і 100 дітей дошкільного віку), такий населений пункт може бути визначений потенційним адміністративним центром спроможної територіальної громади;

3) визначення потенційними адміністративними центрами інших населених пунктів (сіл, селищ, міст), територія яких не охоплюється зонами доступності потенційних адміністративних центрів, визначених відповідно до підпунктів 1 і 2 цього пункту, які розташовані на відстані не менш як 20 кілометрів дорогами з твердим покриттям від таких потенційних адміністративних центрів та частково забезпечені інфраструктурою.

У разі наявності на території, яка не охоплюється зонами доступності потенційних адміністративних центрів, визначених відповідно до підпунктів 1 і 2 цього пункту, більш як одного населеного пункту, який може бути визначений потенційним адміністративним центром, перевага надається тому, що має найбільш розвинуту інфраструктуру.  

У обговоренні  питання про добровільне об’єднання  територіальних громад на засіданні  круглого столу взяв участь Ватутінський сільській голова Ф. А. Джусь, який наголосив, що проведення даної реформи нині є актуальним, але до його втілення  в життя необхідно підходити зважено, ретельно вивчивши всі моменти. Особливо це стосується  медичного, культурного забезпечення та освіти.

Начальник районного відділу освіти Л.М. Іващенко ознайомила присутніх із концепцією розвитку освіти на найближчі роки. А також наголосила на тому, що тільки за умови  об'єднання громади можливе отримання всіх необхідних кадрових та фінансових ресурсів для забезпечення належного виконання повноважень у сфері управління школами та дитсадками

Голова правління Райспоживспілки М. Г. Купалов попросив роз’яснити,  хто буде представляти інтереси села у об’єднаній селищній раді.

 О.С.Єсін пояснив, що у селах, селищах, визначених за рішенням місцевої ради об’єднаної територіальної громади, утвореної відповідно до Закону України "Про добровільне об’єднання територіальних громад", за винятком її адміністративного центру, обирається староста на строк повноважень місцевої ради. На нього покладаються  такі повноваження:

1) представлення інтересів жителів села, селища у виконавчих органах сільської, селищної, міської ради;

2) сприяння жителям села, селища у підготовці документів, що подаються до органів місцевого самоврядування;

3)  участь у підготовці проекту бюджету територіальної громади в частині фінансування програм, що реалізуються на території відповідного села, селища;

4) внесення пропозиції до виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради з питань діяльності на території відповідного села, селища виконавчих органів сільської, селищної, міської ради, підприємств, установ, організацій комунальної форми власності та їх посадових осіб;

5) здійснення інших обов’язків, визначених Положенням про старосту.

Положення про старосту затверджується сільською, селищною, міською радою відповідної об’єднаної територіальної громади. У Положенні визначаються права і обов’язки старости, порядок його звітності, інші питання, пов’язані з діяльністю старости. Староста обирається в порядку, визначеному законом. Він є членом виконавчого комітету ради об’єднаної територіальної громади за посадою. У селах, селищах, в яких знаходилися органи місцевого самоврядування територіальних громад, що об’єдналися, обов’язки старости до обрання на перших виборах старости виконує особа, яка здійснювала повноваження сільського, селищного голови відповідної територіальної громади до об’єднання.

Учасники  засідання круглого столу підтримати пропозицію групи депутатів Нововодолазької селищної ради щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад і направили  свої пропозиції про об’єднання сільським головам вище зазначених рад.

24 квітня  2015 року  у приміщенні Нововодолазької селищної ради відбулися   збори громадян, на яких також  були розглянуті пропозиції щодо ініціювання добровільного об’єднання територіальних громад. Після  вивчення і обговорення  даного питання  учасники зборів  підтримали пропозицію групи депутатів щодо ініціювання добровільного  об'єднання територіальних громад.

Сьогодні точиться чимало дискусій, багато сільських рад апелюють до того, що в них забрали податок на доходи фізичних осіб (25%) і передали на більш вищі рівні бюджету. Однак, коли вони об’єднаються, такі територіальні об’єднання зможуть отримувати податок на доходи фізичних осіб на рівні 60%. Як це зараз розписано у бюджетному кодексі 2015 року для районних бюджетів.

Отже, є фінансова мотивація і логіка для об’єднань, і це є базисом добровільності.

Об’єднання територіальних громад може тривати до 3-4 місяців. Але до 15 жовтня всі об'єднання територіальних громади мають бути зареєстровані задля того, щоб затверджувати бюджет на наступний рік по -новому – за більш вигідним принципом. 

Опубликовано в Новая Водолага Последнее изменение 03.05.15
Видео

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить

Новости из социальних сетей

Медиа

  1. Случайное фото
  2. Случайное видео