Карпов Стефан Архипович - командир кулеметного розрахунку 279-го гвардійського стрілецького полку (91-а гвардійська стрілецька дивізія, 39-а армія, Калінінський фронт), гвардії єфрейтор.
Народився в 1903 році в селі перша Старовірівка, нині село Старовірівка Нововодолазького району Харківської області України, в сім'ї селянина. Закінчив початкову школу. Працював у колгоспі "Шлях Леніна".
З 1933 жив у селі Тарай Качугского району Іркутської області.
У вересні 1941 року Карпов добровільно пішов на службу в робітничо-селянську Червону Армію.
Брав участь у боях на Калінінському фронті, двічі був поранений. До серпня 1943 року гвардії єфрейтор Стефан Карпов командував кулеметним розрахунком 279-го гвардійського стрілецького полку 91-ї гвардійської стрілецької дивізії 39-ї армії Калінінського фронту. Відзначився під час визволення Смоленської області.
13 серпня - 10 вересня 1943 року Карпов кулеметним вогнем підтримував піхотні підрозділи в ході прориву ворожої оборони в районі сіл Стара Капешня і Кривці, брав участь у відбитті німецької контратаки в районі села Клініки.
nakaz karpova
Завдяки розрахунку Карпова була забезпечена переправа радянських військ на західний берег річки Веленя. В ході боїв за визволення Духовщини Карпов придушив 13 німецьких вогневих точок і знищив кілька десятків солдатів і офіцерів противника.
12 жовтня 1943 Карпов помер від отриманого в бою важкого поранення. Похований у братській могилі на Тихвинському кладовищі Смоленська
Президія Верховної Ради СРСР Указом від 4 червня 1944 року присвоїла йому посмертно звання Героя Радянського Союзу.
 memorial

memorial 2

 На батьківщині Героя в селі Дячківка Нововодолазького району створено будинок-музей Стефана Карпова
­